Szukaj na stronie:
herb PWSZ

Witamy     Tel.:+48 67 250 01 87    OBSERWUJ NAS

  • Polski
Image Alt

Cyberbezpieczeństwo

  /  Cyberbezpieczeństwo

Cyberbezpieczeństwo jest specjalnością, która wychodzi naprzeciw problemom przyszłości. Przypadek WikiLeaks, opracowanie systemu Pegasus jak również operacja pod kryptonimem Nitro Zeus pokazują, że ochrona informacji stanie się w najbliższym czasie obszarem kluczowym w sektorze IT, a zapotrzebowanie na specjalistów w tej dziedzinie będzie nieustannie rosło.
Bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni to wyzwanie, któremu niełatwo sprostać. Coraz to nowe formy komunikowania się, przeprowadzania transakcji i szukania informacji tworzą pole do nadużyć, które organy państwowe są zobowiązane kontrolować. Praktyczna i przystępna wiedza w zakresie zwalczania cyberprzestępczości będzie znaczącym atutem absolwentów tej specjalności na rynku pracy.
W trakcie studiów część zajęć poświęcona jest naukowej metodologii badania bezpieczeństwa, opracowanej przez firmę ISECOM. Obejmuje ona badanie bezpieczeństwa operacyjnego, fizycznego, interakcji międzyludzkich oraz wszelkich innych form komunikacji zarówno tych przewodowych jak
i bezprzewodowych.
Poznanie przez studentów komponentów niezbędnych do wdrożenia i zarządzania Systemem Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji na podstawie wymagań ISO/IEC 27001 umożliwi przygotowanie do egzaminu na certyfikat audytora Systemu Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji zgodny z ISO/ IEC 27001.
Absolwent specjalności cyberbezpieczeństwo potrafi ocenić poziom bezpieczeństwa systemu lub sieci w aspektach prawnych, etycznych i organizacyjnych w świetle obowiązującego prawa, stosować właściwe techniki i metody bezpieczeństwa w urządzeniach, serwerach, sieciach komputerowych, centrach danych, chmurach obliczeniowych, systemach rozproszonych i Internecie rzeczy (Internet of Things), projektować, konfigurować i diagnozować sieci teleinformatyczne z uwzględnieniem aspektów bezpieczeństwa, skutecznie wykrywać i zapobiegać zagrożeniom przy użyciu właściwych technik, oceniać stopień zagrożeń środowiskowych (pól elektromagnetycznych) naturalnych i celowych w systemach teleinformatycznych oraz stosować odpowiednie metody zabezpieczeń.

Przedmioty specjalnościowe:

  • Zarządzanie bezpieczeństwem informacji (ISO27001)
  • OSSTMM – metodologia – część I
  • OSSTMM – metodologia – część III
  • Dokumentacja akredytacyjna systemów teleinformatycznych
  • Bezpieczeństwo cybernetyczne
  • Monitorowanie i zarządzanie urządzeniami sieciowymi